MIKA: Stardust na nosiči vs. Stardust na pódiu

9. dubna 2013 v 16:42 | Mikolog |  Srovnávací studie
Našla jsem nádherné provedení písně Stardust z nějnovějšího CD Origin of Love. Velice mě zaujalo, že zní úplně jinak, než na nahrávce, tak se s vámi chci o své dojmy podělit. A taky o ten parádní záznam z koncertu :-)

Tady to máme. Nejdřív to cédéčko.

https://www.youtube.com/watch?v=yUZSdZoPFBs

No a zde vidíme záznam z koncertu v Los Angeles (Fonda Theatre) ze sklonku minulého roku, live samozřejmě. Pouze s klavírním doprovodem, takže taková essential verze řekla bych.

https://www.youtube.com/watch?v=FCtAQqM-J7M

Nevím, jak vám, ale mně víc přirostlo k srdci to živé vystoupení, i když jsem ho skutečně "naživo" vlastně neviděla. Líbí se mi ten kontrast mezi oběma variantami. Oficiální CD verze stojí především na výrazné rytmice, která se navíc s postupem času doplňuje: přibírá postupně cello a bicí, pak se to zastaví a zas nabere původní grady, ale trochu jinak, než na začátku. Pódiová varianta používá v doprovodu pouze klavír, navíc po celou písničku prakticky jeden a tentýž rytmický model, pouze před závěrem přidává výrazné oktávy v levé ruce. Jinak nic. MIKA umí prodávat sám sebe a prostřednictvím sebe i svoje skladby, jak nám právě předvedl, a nepotřebuje k tomu nutně žádné doprovodné efekty. Stačí se jen postavit (nebo spíš posadit) a zpívat. Nic víc, a člověk je z něj přesto málem naměkko.

Líbí se mi i jeho hlas ve spodních polohách, že je takový pevný, ale ne tvrdý, hladký, ale ne slizký, něžný, ale ne rozplizlý, a rovněž, že vrchní polohy nechává vyznít samy o sobě, nekřičí, nepiští. Celkově má skladbu výborně zvládnutou a těžko bych v jeho projevu hledala nějakou chybu. Velký obdiv a palec nahoru.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama