Unavený? MIKA na Le Printemps de Bourges 2013

1. května 2013 v 16:08 | Mikolog |  Recenze
25. dubna letošního roku vystoupil MIKA v rámci hudebního festivalu Le Printemps de Bourges. Protože má ve Francii širokou základnu fanoušků, mohla jsem na youtube lehce najít celkem 17 videí z tohoto koncertu a sestavit je do seznamu, který naleznete zde http://www.youtube.com/playlist?list=PL_xsuXoSekRE-ykrPvmbqvcVHddQYaxt8.

Zazněly stěžejní hity z nového alba The Origin of Love, ale musím poznamenat, že se tentokrát interpretovi příliš nevydařily, co se týká intonace. Častěji, než by mi bylo milé, jsem slyšela poměrně velké intonační nepřesnosti a někdy i vyloženě úlety. Nejdřív jsem si myslela, že jsem se přeslechla, protože tady kolem mě pořád běhá můj syn a když si člověk pustí do prostoru video, nemůže se na něj soustředit tak, jak by bylo třeba.

První, co jsem si poslechla, byla píseň "Underwater", a hned mi přišlo, že je tam cosi v nepořádku. Jeho hlas na mě působí velice unaveně a nemá svou obvyklou barvu, nýbrž takový nějaký nemocný vykřičený odstín, což je nejvíc patrné, když zpívá "underwaTEEEER". Poprvé se "něco" stalo už na 2:14, a od 3:34 mu už hlas docela selhal a intonuje nepřesně i v náběhu na ten vysoký držený tón. Taky to briskně, elegantně a inteligentně vyřešil tím, že tyto pasáže nechal zpívat publikum, chvíli si odpočinul a song dozpíval v nízké poloze. Pusťte si od 3:34 a uvidíte a uslyšíte.


Písnička Underwater byla tipuju ke konci celého kocertu, protože MIKA už nemá ani sako ani klobouček a je dost zpocený. Asi na hlas moc tlačil, klučina.

Problémy slyším i v Celebrate. Předehra ještě ujde, ale horší je to, když nastupuje první sloka na 1:28 "Wanna come home, to the only place I know". Zaměřte se na "to the only" a uslyšíte to. Jinak se mi Celebrate líbí, asi jste si taky všimli, že to pojal trochu inprovizačně a občas si melodie oproti CD verzi poupravil. A abych nezapoměla přihodit odkaz:


Jo, a zas - jak mu to nejde, nechá zpívat lidi, filuta. A takovou tu vykřičenou nemocnou barvu má jeho hlas i v Love You When I´m Drunk. Sice to dobře vyintonoval, ale i tak se to neposlouchá dobře, když víte, jak mu to zní normálně.

Pak tady máme například Relax, zřejmě zařazený na počátku, protože umělec je ještě oblečený. Tam žádné problémy s hlasem neslyším a je to odzpívané naprosto s přehledem a brilantně. Stejně tak Popular Song, Billy Brown a Grace Kelly. V Love Today sem tam něco malinko ujede, ale není to skoro znát. Kde? Třeba když si to pustíte od začátku, tak druhé "but now".

Nedivím se, že už mu hlas trochu selhává, vždyť v poslední době koncertoval jak utržený ze řetězu (viz turné v USA například). Navíc zpívat tak obtížný repertoár je samo o sobě extrémně náročné. Operní pěvec si aspoň odpočine, když zrovna nemá výstup, ale on je na jevišti pořád a zpívá to celé v podstatě sám. Teď bude mít volnější režim, tak doufejme, že se zregeneruje, dostane rychle do formy a že si budeme moct poslechnout zase nějaké "veselejší" výkony. Každopádně rozhodně to není lehké zpívat nebo hrát furt dál, když se vám něco podělá. MIKA má velikou výhodu, že má skvělé nápomocné a ochotné publikum, které umí jeho repertoár nazpamět a které zpívá, když je k tomu vybídnuto. Sen každého umělce!
 


Komentáře

1 karin-photo karin-photo | E-mail | Web | 1. května 2013 v 16:23 | Reagovat

Pěkný článek,jen tam nevidím alespoň tři tečky a otazník... Když už jde o článek k TT ;-) A nebo jsem to přehlédla? :-)

2 Mikolog Mikolog | Web | 1. května 2013 v 17:05 | Reagovat

[1]: :-D děkuji za doplnění

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama