Mikrofon netřeba aneb MIKA v synagoze 10.4.2013

1. června 2013 v 20:53 | Mikolog |  Recenze
V Synagoze ve Washingtonu vystoupil MIKA 10.4 2013 a vystoupení okořenil dvěma skladbami, které zazpíval bez mikrofonu. Jednalo se o dvě písně z posledního alba The Origin of Love, a to Lola a Stardust. A když to slyším, tak si říkám, zda je při akustickém turné vůbec třeba v určitých prostorách jako jsou např. starší divadla či modlitebny snímat zvuk mikrofony a přinášet ho do sálu reprákama? Já to nemám ráda a nechápu to.

A proč píšu zrovna o starých divadlech a modlitebnách? Protože byly stavěny v době, kdy podobná technika neexistovala, a proto musí mít takovou akustiku, která zajistí rovnoměrný kvalitní přenos zvuku do všech míst v auditoriu. Čili dělá to, co moderní technika. K čemu je pak mikrofon? Dobrý zpěvák utáhne divadelní sál i bez něj. V modlitebnách je to stejné - lidi museli slyšet kazatele nebo zpěváka. A ti dodnes v synagogách zpívají bez mikrofonu, a jak dobře. Nicméně v některých kostelech už faráři na mikrofon mluví. Že bychom byli čím dál víc nahluchlí? Možná.

Taky jsem si všimla, že zvuk se zesiluje častěji tam, kde se očekává neklidné publikum. Třeba na školních akademiích. Tam se lidi chovají často dost neukázněně, při vystoupení mluví, překřikují se, pochodují sálem. Chápu, že kvalita takových produkcí bývá mizerná, ale slušnost je podle mě vhodné zachovat i tak a neprudit ostatní. Cenou za takové hulvátství je, že riskujete svůj zdravý sluch a posloucháte řvoucí repráky. No ale jsou samozřejmě světlé vyjímky.

Pojďme zpátky. Lola i Satrdust zní "unplugged" neboli bez mikrofonu velice vyváženě, přirozeně. Jak jinak taky. Zde je Lola:


Hezká, vtipná ukázka. V hlase je znát bývalý operní výcvik. Slyšíte to jemňoučké echo? Lépe si ho můžem ukázat v písni Stardust, kde interpret mikrofon odloží až po nějaké době, takže můžeme lépe vnímat rozdíl. Všimněte si - když zpívá na mikrofon - že se v pozadí objevuje s malinkým zpožděním docela zřetelná ozvěna, takže jeden tón jde jakoby dvakrát za sebou. Když ten mikrofon dá pryč (0:57), nežádoucí efekt zmizí a zní to normálně.


Hmmm? Líbí?
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama